Terimler Sözlüğü

Sulama + Bekleme™  

Arazinin suyu emmesi için toplam sulama çalıştırma süresini molalarla veya beklemelerle kesilen daha kısa döngülere bölmenize olanak sağlayan Rain Bird'ün ayrıcalıklı özelliği. Suyun toprağa iyi nüfuz etmediği, eğimli ve ağır topraklı bölgelerde ideal sulama sağlar.  Su kaçağının önlenmesine yardımcı olur.

Sürtünme Kaybı

Suyun bir sistemden akarken kaybettiği basınç miktarı. Basınç Kaybı ile eşanlamlıdır.

Sulama Sistemi

Su kaynağını (örn. ev içi hizmet veya pompa), su dağıtım ağı (örn. boru), kontrol bileşenleri (örn. vanalar ve kontrol cihazları), su yayıcı aletler (örn. sprinklerler ve emitörler) ve diğer genel sulama ekipmanlarını (örn. can suyu musluğu ve geri akış engelleyicisi) içeren bir bileşen kümesi.

Sulama İhtiyacı

Buharlaşma, bitki terlemesi nedeniyle bitkiden kaybedilen su miktarı ve topraktaki diğer su kullanımlarını karşılamak için arazinin ihtiyacı olan su miktarı. Sulama ihtiyacı genellikle su derinliği olarak ifade edilir ve net sulama ihtiyacının sulama verimliliğine bölümüne eşittir. (genellikle santimetre/hafta olarak ifade edilir.)

Su Birikintisi

Suyun sprinklerin tabanı veya alandaki alçak bir nokta gibi tek bir yerde toplanması. Düşük basınç drenajından, aşırı sulamadan veya toprağa düşük nüfuz etme hızından kaynaklanabilir.

Su Kaçağı

Toprak tarafından emilmeyen ve başka bir konuma boşaltılan su. Aşırı miktarda veya toprağın ememeyeceği kadar aşırı hızlı su uygulandığında su kaçağı oluşur.

Sprey Kafası

Yer altından çıkan ve ayarlanan bir modeli ( genellikle 1,5 ila 4,5 metre aralığında) sulayan, sabit püskürtmeli sprinkler türü. Çimler ve çalılık alanlar için kullanılır.

Solenoid

Bir kontrol cihazına bağlanan ve otomatik kontrol vanalarının açılmasına ve kapanmasına neden olan bir elektromıknatıs.

Sprinkler

Bir nozul veya nozullar aracılığıyla su atan, hidrolik olarak çalışan mekanik bir cihaz.

Statik Basınç

Herhangi bir su hareketi olmadan, kapalı bir sistemdeki basınç.

Su Bütçesi

Rain Bird kontrol cihazlarının, kontrol cihazını yeniden programlamanız gerekmeden sprinklerlerinizin çalıştırma zamanlarını kolayca değiştirmenize olanak sağlayan bir özelliği.  Yıl boyunca mevsimsel ihtiyaçları değiştirmeye yanıt olarak sulamayı artırmak veya azaltmak için su bütçesini kullanın.% olarak belirtilir.

Sulama Penceresi

Bir yerde sulamanın gerçekleştirilebileceği uygun günün saati.