Terimler Sözlüğü

Kapalı Takvim Günü

Belirli bir tarihte sulamayı askıya almanıza olanak sağlayan bir kontrol cihazı özelliği.

Kontrol Cihazı veya Zamanlayıcı ya da Saat

Bu, sprinkler sisteminin beynidir. Kontrol cihazı, önceden ayarlanmış bir çizelgeye göre otomatik olarak vanaları açar ve kapatır. Rain Bird kontrol cihazları, mevsimsel ayarlamaları verimli şekilde yönetmenize yardımcı olmak için ayarlanması kolay programlar içerir. Rain Bird ürün yelpazesinin içinde, yağmur yağdığında kontrol cihazının sistemi kapatması için sinyal veren sensörleri de içerir. Otomatik kontrol cihazı genellikle sprinklerleri manüel olarak çalıştırmaktan daha fazla su verimliliği sağlar. 

Kapsama Alanı

Bir sprinkler veya sprinkler grubu tarafından sulanan arazi alanı.

Kilit Solenoidi (Latching Solenoid)

Pilli kontrol cihazlarıyla kullanılır (9 V Serisi). Pil ömründen tasarruf etmek amacıyla, vanayı açmak için yalnızca bir saniyelik zaman biriminde solenoide gerilim iletilir. Programlanan çalıştırma zamanının sonunda sulamayı durdurmak için başka bir gerilim darbesi vanayı kapatır.

Kalıcı Solma Noktası

Bitkilerin artık topraktan nem çekmeyip solmaya başladığı nokta.

Kovanlı Te Parçası

Bir boruya cıvatalanan ve sonra sprinkleri bağlamak için delinen iki parçalı cihaz. 20, 25, 32 mm vb. çaplarında mevcuttur. Çıkış: 1/2, 3/4 inç vb.

Koç Darbesi

Bir boru sisteminde su akışı aniden durduğunda oluşan, zarar verici bir şok dalgası. Genellikle vananın hızla kapanması sonucunda oluşur.

Kış Hazırlığı

Dondurucu havalar başlamadan önce bir sulama sisteminden suyu çıkarma işlemi. Borulardaki suyun donması ile oluşacak genleşmeden kaynaklanabilecek sprinkler sistemindeki hasarı önlemek için bu gereklidir.