Terimler Sözlüğü

Denetim veya Sulama Denetimi

Genel sistem verimliliğini belirlemeye, düzeltilmesi gereken sorunlu alanları tespit etmeye ve ideal bir sulama çizelgesi belirlemeye ilişkin testlerin de dahil olduğu sulama sisteminin ayrıntılı bir değerlendirmesi.

Devre

Aynı boruya bağlanan ve boruya bağlı vana açıldığında eşzamanlı olarak çalışan tüm sprinklerler.

Diyafram

Suyun vanadan akmaya devam etmesini sağlayan kauçuk conta.

Dağıtım İstikrarı

Bir peyzaj alanında yağmurlama sistemi ile verilen suyun ne fazla nemli ne de kuru alan kalmayacak şekilde dağıtılması için hesaplanan değerdir. Sprinkler arası mesafeye, kullanılan sprinkler tiplerine, rüzgara ve su basıncı gibi değişkenlere bağlıdır. Alanın her yerinde eşit miktarda su olduğunda, yüksek dağıtım istikrarı sağlanır.

Damlama Sulama

Maksimum verimlilik için yavaşça ve doğrudan bitki köklerine su sağlayan düşük hacimli bir sulama yöntemi.

Dinamik Basınç

Sulama sisteminin çalışma sırasındaki basıncı. Çalışma Basıncı ile eşanlamlıdır.

Dış Manüel Boşaltma

Diyaframın yukarısından vananın dışına su serbest bırakılarak otomatik bir vananın manüel olarak açılmasına (kontrol cihazı olmadan) olanak sağlayan bir özellik. Montaj sırasında, sistem başlatılırken ve bakım işlemleri sırasında yararlıdır.

Darbeli Sprinkler

Su akışı tarafından itilip sprinkler gövdesine vurarak bir daire çevresinde harekete neden olan, ağırlıklı veya yay yüklemeli bir kol kullanarak dönen sprinkler.

Düşük Yoğunluklu

Düşük yoğunluklu plastikten üretilen boruyu ifade eder. Duvar nispeten kalındır, ancak bu boru "yüksek yoğunluklu" borudan daha esnektir.